CZĘSTO ZADAWANE PYTANIAJAKIEJ POGODY MOŻNA SPODZIEWAĆ W RECANATI?

Lato w Recanati trwa od czerwca do września. W tym okresie dzienna temperatura wynosi od 25 do 30° C. Najgoręcej jest w lipcu i sierpniu, kiedy temperatura powietrza przekracza 30° C. W okresie wiosennym klimat jest łagodny i przyjemny, z temperaturą pomiędzy 18° i 22° C. Jesień (od września do końca listopada) bywa deszczowa i wilgotna, z temperaturami pomiędzy 10° a 12°C. W okresie zimowym (grudzień, styczeń i luty) temperatury spadają poniżej zera i zdarzają się opady śniegu. Warto wtedy zabrać ciepłe ubrania!

JAKA JEST STREFA CZASOWA WE WŁOSZECH?

Włochy, tak jak Polska, posługują się czasem środkowo-europejskim (CET); także zimowa zmiana czasu ma analogiczny charakter.

JAKIE SĄ GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW?

Sklepy w Recanati czynne są zazwyczaj od poniedziałku do soboty od 9:00 do 13:00 oraz od 16:00 do 20:00. Banki otwarte są od 8:30 do 13:30, choć niektóre z nich pracują dodatkową godzinę pomiędzy 14:30 a 15:30.
Urzędy pocztowe przyjmują petentów pomiędzy 8:30 a 18:30 (bez przerwy w środku dnia), jednak w lipcu i sierpniu także są czynne jedynie do 13:30.
Wiele sklepów pozostaje zamkniętych w poniedziałkowe poranki.
Również w niedziele nie pracuje duża część sklepów, banki i urzędy pocztowe.

CO ZROBIĆ, JEŚLI POTRZEBUJĘ POMOCY LEKARZA?

Pomoc medyczna w szpitalach jest bezpłatna i dostępna 24 godziny na dobę dla każdego, kto jej potrzebuje. Przynajmniej jedna dyżurna apteka pozostaje czynna także w niedziele, istnieje ponadto możliwość telefonicznego kontaktu z aptekarzem w porze nocnej. Zalecamy jednak, aby jeszcze przed podróżą wykupić polisę zdrowotną w swoim ojczystym kraju.

JAK PODRÓŻOWAĆ PO RECANATI I OKOLICACH?

Nasza szkoła znajduje się w historycznej części miasta, stąd do wszystkich muzeów, placów i zabytków można bez trudu dotrzeć pieszo. To samo tyczy się sklepów i restauracji.
Sieć autobusowa jest najtańszym sposobem podróżowania do pobliskich miejscowości: Loreto (6 km), Porto Recanati (10 km), Castelfidardo (8 km), Maceraty (20 km) oraz Ancony – stolicy regionu. W recepcji naszej szkoły możesz uzyskać rozkład jazdy autobusów. Ceny biletów wynoszą od 1 € wzwyż, zaś przystanek autobusowy mieści się zaledwie kilka kroków od naszego kampusu.

JAKIE SPORTY MOŻNA UPRAWIAĆ W REACANATI?

W Recanati oraz okolicach istnieje infrastruktura i rozwinięta sieć usług, które pozwalają uprawiać wiele rodzajów sportów: tenis, pływanie, jazda konna, siatkówka (w tym plażowa), piłka nożna, golf, żeglowanie, kolarstwo, etc. W recepcji naszej szkoły dowiesz się więcej na ten temat, a także zasięgniesz informacji o lokalnych siłowniach i SPA.

JAK FUNKCJONUJE ZAKWATEROWANIE?

Kwatery znajdują się w przepięknych budynkach kompleksu św. Augustyna, nieopodal szkoły. Wszystkie są nowoczesne i w pełni umeblowane. W mieszkaniu/pokoju rezydują razem uczniowie z różnych krajów. Kuchnia, łazienka i pokój dzienny są wspólne, toteż zawsze prosimy o utrzymywanie w nich porządku, co stanowi wyraz szacunku dla pozostałych współmieszkańców.
Elektryczność, gaz, woda i podatki są wliczone w cenę kursu, nie uwzględnia ona natomiast kosztów ogrzewania, dlatego w okresie zimowym (październik–marzec) pobieramy dodatkową opłatę 15 € tygodniowo od osoby.
Zależy nam na tym, aby uczniowie zachowywali się tak, jak we własnych domach, szanując wszystkie pomieszczenia, z których korzystają.

CZY MUSZĘ UZGADNIAĆ Z MOIMI WSPÓŁLOKATORAMI KWESTIE ZAKUPÓW I PRZYGOTOWYWANIA POSIŁKÓW?

Kuchnia jest w pełni wyposażona i dostępne są w niej wszelkie niezbędne do gotowania naczynia i sprzęt kuchenny. Możesz sam zdecydować, czy przyrządzać posiłki we własnym zakresie, czy razem ze współlokatorami. Niektórzy uczniowie preferują wspólne zakupy i gotowanie, traktując to jako międzykulturową wymianę doświadczeń.

GDZIE MOŻNA ZROBIĆ ZAKUPY?

Około 300 metrów od szkoły znajduje się mały sklep warzywny. Większe sklepy zlokalizowane są w odległości ok. 10–15 min. pieszo od szkoły.

DLACZEGO MUSZĘ ZAPŁACIĆ 100 € DEPOZYTU ZA MIESZKANIE?

Wszystkie nasze kwatery są nowe, w pełni wyposażone i umeblowane. Po przyjeździe zastaniesz je czyste i uporządkowane.
Przed Twoim wyjazdem członkowie obsługi sprawdzą, czy mieszkanie jest w należytym stanie. W tym przypadku Twoja kaucja będzie zwrócona w całości. Jeżeli jednak zostaną wykryte jakieś uszkodzenia bądź kradzieże sprzętu i nie uda się jednoznacznie wskazać sprawcy, koszt strat zostanie podzielony pomiędzy wszystkich lokatorów, którzy w danym okresie zamieszkiwali kwaterę.

CZY MUSZĘ SAM SPRZĄTAĆ?

Jeśli nie chcesz samodzielnie sprzątać swojej kwatery – co jest przyjęta zasadą – możesz za pośrednictwem recepcji zamówić osobę sprzątającą, która będzie utrzymywać porządek podczas Twojego pobytu. Za tę usługę doliczana jest niewielka, dodatkowa opłata i jeśli Twoi współlokatorzy się zgodzą, możecie podzielić się kosztami.

CZY MUSZĘ ZABRAĆ ZE SOBĄ WŁASNĄ POŚCIEL I RĘCZNIKI?

Pościel jest wliczona w cenę zakwaterowania, jednak jej ponadprogramowa zmiana i pranie podczas pobytu będą wiązały się z dodatkową opłatą. Natomiast o ręczniki każdy musi zadbać we własnym zakresie.

CZY ISTNIEJĄ INNE MOŻLIWOŚCI ZAKWATEROWANIA?

Zakwaterowanie w naszych mieszkaniach jest zdecydowanie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jednak na życzenie możemy dostarczyć listę lokalnych hoteli, Bed & Breakfast, pokoi do wynajęcia, itd. Koszty będą się tu kształtować indywidualnie w zależności od miejsca i czasu pobytu, ale także od pory roku – w sezonie letnim ceny wynajmu mieszkań są zdecydowanie wyższe.

JAKI SYSTEM ELEKTRYCZNY JEST STOSOWANY WE WŁOSZECH?

We Włoszech stosowane jest standardowe napięcie elektryczne 230 V. Gniazdka elektryczne, pomimo na pierwszy rzut oka nieco innego wyglądu niż w przypadku polskich gniazdek, zazwyczaj pod względem układu odpowiadają tym, używanym w Polsce. W razie problemów w Recanati można zakupić stosowną przejściówkę w cenie ok 10 €.

CZY ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ WYNAJMU SAMOCHODU?

Oczywiście! Zapytaj o to w recepcji, a z przyjemnością dostarczymy ci stosowne informacje. Trzeba mieć jednak na uwadze, że szkoła położona jest w historycznym centrum miasta, toteż samochód trzeba będzie parkować poza średniowiecznymi murami, o kilka minut drogi od szkoły.

JAKIE SĄ KOSZTY ŻYCIA W RECANATI?

Koszty życia w Recanati są zdecydowanie niższe niż w większości dużych włoskich miast, czy w innych europejskich stolicach. Miesięczne wydatki na zakupy w supermarkecie to maksymalnie 200–250 €. Tak na przykład kształtują się w przybliżeniu ceny najpopularniejszych produktów spożywczych i napojów:

1 kg chleba: 3,20 €; mały bochenek: 0,80 €
250 g masła: 1,30 €
1 l mleka: 1 €
1 l wody mineralnej: 0,30 €
paczka makaronu: 0,80 €
puszka Coca-Coli: 0,60 € (w barze minimum 1,50 €)
kawa espresso w kawiarni: 0,90 €; cappuccino 1,20 €; typowe śniadanie (cappucino i rogalik) to jakieś 2 €
lane piwo: 3,50 €
kawałek pizzy: 1,20 €; kanapka: 2 €
małe lody domowej roboty: ok. 1,50 €
pizza i napój w restauracji to ok. 12 €; kompletny obiad: 20-22 €
bilet do kina: ok. 7,50 €; dostępne są także specjalne pakiety zniżkowe
gazeta codzienna: 1 €
pranie z suszeniem to ok. 6 €

JAK DOTRZEĆ DO RECANATI Z LOTNISKA W ANCONIE?

Oferujemy usługi transportowe w tym zakresie (szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się z recepcją szkoły).

CO ZROBIĆ, JEŚLI LĄDUJĘ NA INNYM LOTNISKU WE WŁOSZECH?

Bardzo chętnie zorganizujemy Ci transport także z innych lotnisk. Skontaktuj się z naszym sekretariatem, aby uzyskać szczegółowe informacje.
Jeśli chciałbyś dotrzeć do Recanati na własną rękę, prosimy o poinformowanie nas o czasie przybycia na teren kampusu, abyśmy mogli przygotować się na Twój przyjazd.

CO POWINIENEM KONIECZNIE SPRAWDZIĆ ZANIM WYBIORĘ SIĘ W PODRÓŻ?

Sprawdź koniecznie ważność swojego paszportu lub dokumentu tożsamości. Jeśli jesteś obywatelem kraju spoza Unii Europejskiej, upewnij się, że posiadasz ważną wizę. Jeśli jesteś obywatelem UE, nie zapomnij zaopatrzyć się w formularz E111, który uprawnia Cię do darmowej opieki medycznej.
Sprawdź datę i czas odlotu oraz upewnij się, że masz zorganizowany transport z lotniska do Recanati. Radzimy także opłacić dodatkowe ubezpieczenie podróżne, które pokryje koszty ewentualnej utraty bagażu i innych nieprzewidzianych wydarzeń.
Zweryfikuj ważność swojej karty kredytowej lub zaopatrz się w wystarczającą ilość gotówki. Możesz także zabrać czeki podróżne bądź walutę własnego kraju, którą na miejscu wymienisz na euro. Pamiętaj, aby zabrać stale zażywane lekarstwa.

JAK DUŻO NAUCZĘ SIĘ PODCZAS KURSU?

To oczywiście zależy od dotychczasowej znajomości języka włoskiego, wybranej przez Ciebie długości kursu i Twojego własnego zaangażowania. Wszystkie zajęcia odbywają się w grupach nie większych niż 12 osób, co umożliwia optymalne wykorzystanie czasu.

W JAKI SPOSÓB ZOSTANIE ZBADANY MÓJ POZIOM ZNAJOMOŚCI JĘZYKA WŁOSKIEGO PRZED ROZPOCZĘCIEM ZAJĘĆ?

Jeśli uiścisz wstępną opłatę za kurs i depozyt za zakwaterowanie, około miesiąc przed rozpoczęciem kursu wyślemy Ci drogą elektroniczną test ewaluacyjny do wypełnienia. Na podstawie jego wyniku zostaniesz przypisany do grupy o określonym poziomie zaawansowania. Nasze kursy zaczynają się w każdy poniedziałek, przy czym kurs dla początkujących – w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca.

CZY MOGĘ ZMIENIĆ POZIOM ZAJĘĆ?

Podczas kilku pierwszych dni zajęć we współpracy z nauczycielem będziesz mógł ocenić, czy przypisany Ci poziom trudności jest w rzeczywistości dla Ciebie odpowiedni. Jeśli nie – istnieje możliwość jego zmiany. Naszym priorytetem jest satysfakcja uczniów z poziomu, na którym uczą się języka oraz z czynionych postępów. Dlatego właśnie nauczyciele oraz kierownik studiów będą przez cały czas do Twojej dyspozycji.

JAKIE METODY NAUCZANIA WYKORZYSTYWANE SĄ PODCZAS ZAJĘĆ?

Wszystkie lekcje prowadzone są w języku włoskim i mają na celu odwieść uczniów od posługiwania się ich rodzimym językiem. Zajęcia koncentrują się na różnorodnych umiejętnościach językowych: mówieniu, rozumieniu ze słuchu, pisaniu i czytaniu, choć szczególny nacisk kładziemy na konwersacje i rozumienie ze słuchu, podczas gdy aktywności pisemne przyjmują zazwyczaj postać zadań domowych.

CZY OTRZYMAM CERTYFIKAT ZNAJOMOŚCI JĘZYKA WŁOSKIEGO?

Tak, kurs kończy się egzaminem i uzyskaniem certyfikatu. Podstawowym warunkiem jest obecność na co najmniej 80% zajęć.

Copyright © 2019 Campus L'Infinito & ET TOI

Wloski-we-wloszech.pl to strona internetowa szkoły językowej Campus L'Infinito oferującej kursy języka włoskiego we Włoszech.
Jeżeli pragniesz nauczyć się języka włoskiego i poznać niezwykle barwną kulturowo Italię, daj się namówić na włoski we Włoszech.
Włoskiego nauczysz się również dzięki językowym seriom edukacyjnym księgarni wydawnictwa ELI
dostępnym również w partnerskiej księgarni online ksiegarnia-jezykowa.com