WYCIECZKI

Campus L’Infinito to nie tylko poznawanie języka włoskiego we Włoszech, to także zwiedzanie Italii. Szkoła organizuje serie wycieczek w ramach programu Infinite Esperienze – w tym półdniowe i całodniowe wyprawy do najpiękniejszych zakątków regionu Marche oraz innych miejsc we Włoszech.

Wycieczki są istotną częścią programu edukacyjnego w Campus L’Infinito. Doświadczeni przewodnicy dostarczają informacji na temat najbardziej fascynujących włoskich miast i zakątków.

WYCIECZKI CAŁODNIOWE

W ramach całodniowych wycieczek uczniowie naszej szkoły mają możliwość odwiedzenia najbardziej znanych włoskich miast:

Rzym, Florencja, Siena / San Gimignano, Bolonia, Wenecja, Neapol, Perugia, Gubbio, Mediolan, Ravenna.

WYCIECZKI PÓŁDNIOWE

Włoski pisarz Guido Piovene określił Marche mianem typowego włoskiego krajobrazu – „najbardziej klasyczną z naszych krain”. Marche to jeden z najbogatszych pod względem dziedzictwa kulturowego regionów: znajduje się tu ponad 500 miejskich placów, tysiące pomników, ponad 100 miast historycznie związanych z dawnymi bądź współczesnymi artystami, ponad 50 fortec wojennych, 106 zamków, 170 wież, tysiące kościołów, ponad 90 klasztorów, 183 sanktuaria, 34 stanowiska archeologiczne i 72 historyczne teatry.

Wycieczki półdniowe (ok. 4 godzinne) to wyprawy do najpiękniejszych miejsc i miast regionu. Zazwyczaj odbywają się w godzinach popołudniowych, po zakończeniu porannych zajęć.

Oto niektóre z miejsc, które możesz odwiedzić:

Ancona:
Miasto Ankona zostało założone w roku 387 p.n.e. Ta grecka nazwa oznacza „łokieć” i jest wynikiem bardzo charakterystycznej lokalizacji miasta – umiejscowionego na wygiętym cyplu, przypominającym kształtem właśnie wygięty łokieć. W Anconie mieści się jeden z największych włoskich portów, miasto jest także lokalną stolicą regionu i mieści się 35 km od Recanati. Główne pomniki historii w Anconie to katedra San Ciraco, łuk tryumfalny cesarza Trajana, Loża Kupców oraz plac Piazza del Papa.

Macerata:
Jest to miasto uniwersyteckie położone 20 km od szkoły Campus L’Infinito i słynie z Sferisterio – XIX-wiecznego teatru na otwartym powietrzu, w którym w okresie letnim odbywają się koncerty i pokazy taneczne z udziałem światowej sławy artystów. Inne miejsca, które warto tu odwiedzić to: katedra San Giuliano czy plac Piazza della Libertà.

Ascoli Piceno:
Ascoli Piceno zwane bywa „miastem o stu wieżach” i znajduje się ok 100 km od Recanati. To malownicze miejsce znane jest przede wszystkim z historycznej starówki zbudowanej prawie w całości z marmuru. Renesansowy plac Piazza del Popolo, jeden z najpiękniejszych rynków miejskich we Włoszech, jest scenerią często wykorzystywaną w filmach i reklamach.

Pesaro:
Pesaro to drugie co do wielkości miasto regionu, oddalone od Recanati o około 100 km. Jest miejscem urodzenia kompozytora Gioacchino Rossiniego i każdego lata odbywa się tutaj festiwal operowy jego imienia, który gromadzi miłośników opery z całego świata. W Pesaro można ponadto podziwiać plac Piazza del Popolo ze słynną fontanną oraz pałac Ducal.

Fano:
Kilka kilometrów od Pesaro znajduje się Fano. Miejscowość ta, zwana „miastem szczęścia” z powodu mieszczącej się tu niegdyś starożytnej świątyni Fortuny, została założona przez Rzymian w roku 207 p.n.e. Pośród wielu znajdujących się tu historycznych zabytków wymienić należy łuk tryumfalny Augusta, fort Malatesta, klasycystyczny Teatro della Fortuna czy plac Piazza XX Settembre.

Urbino:
Urbino było jednym z najważniejszych ośrodków włoskiego renesansu i szczyci się obecnością na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Poza tym, że to właśnie tu urodził się malarz Rafael Santi, nie sposób podczas pobytu w Urbino nie odwiedzić także słynnego Pałacu Dożów – siedziby muzeum narodowego regionu Marche.

Fabriano:
Fabriano znajduje się ok 100 km od Recanati i słynie z rynku miejskiego, na którym znajdują się pałac Podesta i fontanna Sturinalto. Inne miejsca warte odwiedzenia to: Katedra św. Venantiusa oraz bazylika św. Franciszka.

Jaskinie Frasassi:
Kompleks jaskiń krasowych Frasassi jest uważany za największą tego typu strukturę w Europie. Znajdują się ok. 90 km od Recanati, nieopodal miasta Genga. Łączna długość kompleksu to 30 km, z czego 1,5 kilometra udostępniono dla turystów. W jaskiniach napotkać można wiele różnorodnych i spektakularnych form krasowych.

Senigallia:
Senigallia to słynne nadmorskie miasto znane ze swoich „aksamitnych plaż”, a także jako miejsce urodzenia papieża Piusa IX. W Senigallii obiekty warte zwiedzenia to: plac Piazza Roma z Pałacem Rządu, Fontanna Neptuna oraz Forum Annonario i Portici Ercolani.

San Benedetto del Tronto:
Miejscowość znajduje się ok. 70 km od Recanati i zwana jest także „Wybrzeżem Palm”, od nazwy najsłynniejszej w regionie plaży Riviera delle Palme. San Benedetto del Tronto to najczęściej odwiedzana miejscowość turystyczna w regionie Marche. Obiekty, które warto tu zobaczyć, to m. in. Wieża Torrione (Gualtieri) oraz kościół św. Benedykta Męczennika.

Jesi:
Jesi, ze względu na tradycje przemysłowe zwane także „Mediolanem regionu Marche”, znane jest przede wszystkim ze wspaniałych budowli, takich jak Palazzo della Signiora z okazałym renesansowym dziedzińcem projektu Jacopo Sansoviniego, a także Pallazzo Ripanti i Palazzo Ricci Colocci.

Osimo:
Mieszkańcy Osimo są czasem zwani „bezgłowymi”, z powodu zdekapitowanych posągów w rzymskich togach, które zdobią hol miejskiego ratusza. Osimo znajduje się ok. 17 km od Recanati i jest wiekowym miastem, pełnym budowli o niezwykłej wartości historycznej oraz artystycznej, takich jak Katedra San Leopardo, Bazylika San Giuseppe da Coppertino (patrona studentów), Palazzo Campana czy Palazzo Gallo.

Castelfidardo:
Castelfidardo leży zaledwie 8 km od Recanati i słynie na całym świecie z produkcji akordeonów. Najważniejszymi miejscami, które warto zwiedzić w mieście są: Piazza della Repubblica (gdzie mieści się Międzynarodowe Muzeum Akordeonów) oraz kościół kolegialny Św. Stefana wraz z przyległymi kryptami. W mieście znajduje się także monument upamiętniający bitwę pod Castelfidardo z 1860 roku, w której wojska Piemontu rozbiły armię stronników papieża.

Tolentino i Opactwo Chiaravalle di Fiastra:
Opactwo zostało założone w XII wieku przez mediolańskich cystersów i stanowi część wspaniałego rezerwatu przyrody. Jest najważniejszym zespołem klasztornym w całym regionie.
Tolentino leży w odległości 15 km od Opactwa i jest to miasto o wielkim znaczeniu religijnym oraz artystycznym – głównie za sprawą bazyliki św. Mikołaja i konwentu augustyńskiego, a także klasztoru ze wspaniałymi XVII-wiecznymi freskami.

Rezerwat Przyrody Monte Conero, Sirolo i Numana:
Regionalny Park Przyrodniczy Conero to obszar o wyjątkowych walorach naturalnych, obejmujący ponad 6 000 hektarów i zajmujący terytorium pomiędzy miastami Ancona, Camerano, Numana i Sirolo. Pas wysokiego wybrzeża, pagórkowata rzeźba terenu i rozległe krajobrazy uzupełniają niebagatelną historię tego rejonu .
Sirolo to miasteczko o średniowiecznych korzeniach, nazywane „perłą Adriatyku”. Od północy osłonięte jest przez cypel Conero. To właśnie tutaj ze słynnego tarasu widokowego można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na pobliskie plaże i zatoki.
Z kolei Numana to starożytna wioska rybacka z przepięknymi, niezwykle czystymi plażami.

Moda Outlet:
Miłośnikom zakupów oferujemy wypady do lokalnych outletów, gdzie kupić można ubrania najlepszych włoskich marek, takich jak Tod's, Hogan, Fay i Prada (ubrania, obuwie i wyroby kuśnierskie), Loriblu, Premiata, Nero Giardini (obuwie) Cruciani (kaszmir).

Wyprawy kulinarne:
Region Marche słynie także ze swoich bogatych tradycji kulinarnych. Produkuje się tutaj 20 gatunków atestowanych markowych win, wiele likierów (Amaro Sibilla, Anisetta Meletti, etc.) i setki wysokiej jakości produktów spożywczych słynnych na całym świecie. Okazją do zakosztowania tego niezwykłego bogactwa smaków są liczne festiwale, organizowane rokrocznie na terenie całego regionu – począwszy od tych związanych z typową żywnością (tzw. sagre), a skończywszy na uroczystościach poświęconych winu.
Campus L'Infinito pomoże Ci więc odkryć i posmakować różnorodne kulinarne przysmaki regionu Marche.

Copyright © 2019 Campus L'Infinito & ET TOI

Wloski-we-wloszech.pl to strona internetowa szkoły językowej Campus L'Infinito oferującej kursy języka włoskiego we Włoszech.
Jeżeli pragniesz nauczyć się języka włoskiego i poznać niezwykle barwną kulturowo Italię, daj się namówić na włoski we Włoszech.
Włoskiego nauczysz się również dzięki językowym seriom edukacyjnym księgarni wydawnictwa ELI
dostępnym również w partnerskiej księgarni online ksiegarnia-jezykowa.com